Kąpielisko Stawiki przy ul. Kresowej

 Kąpielisko Stawiki przy ul. Kresowej 1

 

Położone w pięknym otoczeniu Parku im. Leona Kruczkowskiego i areny zmagań piłkarzy Zagłębia Sosnowiec Stadionu Ludowego, jest ulubionym miejscem rekreacji i wypoczynku nie tylko mieszkańców pobliskiego osiedla Piastów, ale również pozostałych dzielnic Sosnowca. Doskonałe miejsce na krótki wypad w plener i do rodzinnego wypoczynku o każdej porze roku.

Stawiki z kąpieliskiem letnim swoją ofertę kierują do szerokiego grona mieszkańców. Dla sosnowiczan poszukujących odpoczynku od miejskiego zgiełku w otoczeniu zieleni i nad wodą Stawiki są doskonałym miejscem do odpoczynku i spacerów. Amatorom aktywnego spędzania wolnego czasu Stawiki oferują ścieżki rowerowe, wypożyczalnię sprzętu pływającego, w okresie letnim kąpielisko strzeżone jest przez ratowników. Nad brzegiem zbiornika licznie stawiają się też wędkarze.

Na przestrzeni ostatnich kilku lat Stawiki wzbogaciły się o 100 metrową plażę piaszczysto - trawiastą z przebieralniami i siłownię plenerową na 8 stanowisk oraz plac zabaw dla dzieci. Uporządkowano stan drzewostanu wokół stawu, wycięto stwarzające zagrożenie drzewa, a w ich miejsce nasadzono szlachetne gatunki drzew. Wymiana drzewostanu, wycinka rosnących w linii brzegowej chorych drzew poprawiła stan bezpieczeństwa osób wypoczywających nad wodą. Również wpłynęła ona pozytywnie na poprawę jakości wód zbiornika, środowiska naturalnego zamieszkujących go licznych gatunków płazów i ryb. Nowością na zbiorniku jest wyciąg wakeboardowy uruchomiony na terenie wydzierżawionym od Gminy przez prywatnego inwestora. Latem na wypoczywających czekają liczne punkty gastronomiczne, natomiast przez cały rok otwarta jest dla gości, pięknie położona nad samym stawem, restauracja.

Stawiki upodobali sobie również organizatorzy eventów sportowych i rekreacyjnych oraz festynów. Na stałe do kalendarza odbywających się tam cyklicznych imprez wpisały się chociażby „Pożegnanie Lata" czy Regaty Staszic - Plater.

sciezka-foto1.jpg (2016-09-09 14:35:53)

 

Ścieżka edukacyjna

Znajduje się na terenie leśnym, pomiędzy Kompleksem Piłkarskim a Kąpieliskiem Stawiki.

Bilans terenu:

  • powierzchnie leśne - 35 300 m2,
  • powierzchnia torfowiska - 11 600 m2,
  • powierzchnie łąkowe - 3420 m2,
  • powierzchnie trawiaste (polany) - 1680 m2,
  • całkowita długość ścieżki - 732 m,
  • długość ścieżek na podbudowie żwirowej - 155 m,
  • długość chodnika drewnianego - 50 m.

plan-sciezki-edu.jpg (2016-09-09 14:35:51)

sciezka-foto2.jpg (2016-09-09 14:35:57)

sciezka-foto3.jpg (2016-09-09 14:36:01)

Informacji udziela kierownik obiektu:

Miłosz Miśkiewicz 
tel. kom. 506 809 058
e-mail: stawiki@mosir.sosnowiec.pl

 Przedstawiamy poniżej projekt Uchwały rady Miejskiej w Sosnowcu w sprawie sezonu kapielowego oraz wykazu kąpielisk na terenie gminy Sosnowiec w roku 2021.

 

Uchwały.pdf

Uchwały.pdf / rozmiar: 169.48 kb

Obwieszczenie.pdf

Obwieszczenie.pdf / rozmiar: 45.30 kb

 

pismo.pdf

Pismo.pdf / rozmiar: 63.91 kb

Poleć znajomemu