Reaktywacja sosnowieckiego WOPR stała się faktem

data publikacji: 23 / 11 / 2018

Ratownictwo wodne w oficjalnej formie wraca po latach do Sosnowca. Z końcem czerwca z inicjatywy grupy ratowników i za zgodą Śląskiego WOPR przywrócono do życia sosnowiecką drużynę ratowniczą, której początków istnienia należy upatrywać w latach 60-tych ubiegłego stulecia.

 strona.jpg (2018-11-23 13:38:12)
Członkowie Drużyny WOPR Sosnowiec z Wiktorem Zajączkowskim Prezesem Śląskiego WOPR

Ostatnich kilka lat to brak sformalizowanej formuły działalności ze strony WOPR Sosnowiec. Po kilku latach, dzięki zaangażowaniu sosnowieckich ratowników wodnych zainicjowano reaktywację jednostki miejskiej i doprowadzono do utworzenia drużyny. Na oficjalnej stronie Śląskiego WOPR opublikowano następujący komunikat:

Z przyjemnością informujemy Koleżanki i Kolegów, szczególnie z terenu miasta Sosnowiec, o kontynuacji działalności Śląskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego na terenie tego miasta. W miejsce niedziałającego zgodnie ze Statutem Zarządu Oddziału Miejskiego grupa ratowników powołała w dniu 21 czerwca 2018r Drużynę WOPR Sosnowiec. Przejęła ona wszystkie prawa i obowiązki jednostki terenowej Śląskiego WOPR na terenie miasta.

To oznacza, że ratownictwo w znanej mieszkańcom Sosnowca formie powraca do aktywności. Odbudowa struktur, kursy, szkolenia specjalistyczne, sekcje ratownicze oraz profilaktyka na terenie miasta to najważniejsze cele, jakie stawiają przed sobą inicjatorzy powołania drużyny. Na działalność i współpracę z Drużyną WOPR Sosnowiec przychylnie patrzą także władze naszego Miasta umożliwiając osobom zainteresowanym korzystanie z bazy sportowej funkcjonującej na terenie Sosnowca.

Chcemy, żeby aktywna drużyna ratownicza wróciła do Sosnowca. Już od kilku lat znajomi ratownicy z naszego miasta namawiali nas do tego, byśmy spróbowali odbudować oddział. Chodziły nam po głowie różne pomysły, ale z pewnych względów niełatwo było zmobilizować odpowiednią grupę ludzi. Martwił nas jednak fakt, że sosnowieccy ratownicy stali się na swój sposób „bezdomni” i skazani na odejście do innych jednostek. Trudno pogodzić się z takim stanem rzeczy, szczególnie biorąc pod uwagę bogatą historię naszego oddziału – mówi Piotr Lis, kierownik nowo powstałej drużyny i jeden z inicjatorów całego przedsięwzięcia.

Rzeczywiście zasługi sosnowieckich woprowców dla ratownictwa w naszym kraju są niepodważalne. Można tu wymienić chociażby sukcesy ratowniczej sekcji sportowej, której członkowie odnosili sukcesy na arenie krajowej i międzynarodowej. Ratowników z naszego miasta do dnia dzisiejszego możemy spotkać na plażach bałtyckich kąpielisk morskich.

Zależy nam na odbudowie poszczególnych segmentów drużyny. Chcemy pracować z dziećmi i młodzieżą, uczyć ich, w jaki sposób bezpiecznie spędzać czas nad wodą. Chcemy pokazać młodym ludziom, że ratownictwo wodne jest bardzo ciekawą i wartościową profesją, dającą poczucie satysfakcji i możliwość rozwoju - dodaje Lis.

Dla ratowników z Sosnowca rozpoczyna się nowy rozdział. Z przyczyn organizacyjnych zamiast strukturalnej reaktywacji oddziału, powołano drużynę, która już rozpoczęła intensywną działalność Wraz Piotrem Lisem, nowo-powstałą drużyną zarządzać będą Wojciech Ościłowicz oraz Bartosz Andrzejewski - ratownicy zawodowi i instruktorzy pływania, od lat pracujący na sosnowieckich pływalniach i kąpieliskach. Chęć współpracy zgłosiły już pierwsze podmioty działające na terenie miasta. Są to: MOSiR Sosnowiec, Centrum Ratownictwa i Bezpieczeństwa, Polskie Towarzystwo Sportów Ekstremalnych, IX Liceum Ogólnokształcące (z klasą o profilu ratowniczym), Centrum Nurkowe Zagłębie, przystań żeglarska Champion, KS Górnik Sosnowiec czy agencja public relations Summit PR. Pozostaje trzymać kciuki za prężny rozwój i działalność drużyny na terenie naszego miasta.

Rozpoczął się już kurs na stopień młodszego ratownika. Funkcjonuje również całoroczna młodzieżowa sekcja ratownicza. Zajęcia odbywają się na krytej pływalni przy ulicy Żeromskiego w Sosnowcu.

Dla zainteresowanych współpracą z sosnowiecką drużyną powstała witryna www.wopr.sosnowiec.pl oraz profil na Facebook. Z zarządem drużyny można skontaktować się poprzez adres mailowy: biuro@wopr.sosnowiec.pl

obraz.php.jpg (2018-11-23 13:42:33)

Poleć znajomemu