Puchar Świata Juniorów w szabli za nami

data publikacji: 24 / 10 / 2017

W miniony weekend 21 i 22 października 2017 roku, na terenie Hali Widowisko-Sportowej przy ul. Żeromskiego 9 odbyła się XIV edycja Pucharu Świata Juniorów w Szabli Kobiet i Mężczyzn w Sosnowcu.

W tegorocznej XIV edycji Pucharu Świata gościliśmy rekordową ilość 302 zawodników z 31 państw. Spośród 154 szablistek triumfowała węgierka Liza Pusztai. Na drugim miejscu podium stanęła Ryan Jenkins z USA, a trzecie miejsca wywalczyły: jej rodaczka, Zara Moss i kolejna reprezentantka Węgier - Mirabella Kelecsenyi. Sosnowiczanka z Zagłębiowskiego Klubu Szermierczego Zuzanna Cieślar jako jedyna Polka dotarła do ćwierćfinału, gdzie uległa po zaciętej walce późniejszej triumfatorce Lizie Pusztai (Węgry) zajmując w klasyfikacji końcowej 7 miejsce

W drugim dniu turnieju na sosnowieckich planszach odbył się turniej drużynowy kobiet oraz turniej indywidualny mężczyzn. Reprezentacja Polski składająca się z zawodniczek: Zuzanna Cieślar (ZKS Sosnowiec), Marta Okine (AZS AWF Warszawa), Urszula Kurzyna ( UKS 13 Białystok), Marta Mazurek (AZS AWF Warszawa) walczyła w kratkę. Najpierw pokonały Wielką Brytanię, później nie sprostały reprezentacji Rosji, następnie wygrały z Japonkami oraz  w meczu o 5. miejsce przegrały z reprezentacją Niemiec zajmując ostatecznie 6 miejsce.

8. Rumunia

Po rywalizacji kobiet przyszedł czas na turniej indywidualny mężczyzn. Do turnieju zgłosiło się 148 zawodników z czego 18  liczyła reprezentacja Polski, która nie może zaliczyć występu w tegorocznej edycji Pucharu Świata do udanych. Tylko dwóch Polaków wywalczyło miejsce w czołowej "32" - Jakub Broniszewski (MUKS Victor Warszawa) był 24. a Karol Lademann (AZS AWF Warszawa) 25. W walce finałowej szablistów spotkało się dwóch Rosjan. Konstantin Lokhanov pokonał swojego rodaka, Vladislava Pozdnyakova. Na podium stanęli także Raoul Bonah z Niemiec i Maxime Pianfetti z Francji.

W trakcie zawodów odbyło się także uroczyste uhonorowanie laureatów Plebiscytu ogłoszonego przez Prezydenta Miasta Sosnowca. Nagroda dla Sportowca Roku 2016 trafiła do Marty Pudy - zawodniczki Towarzystwa Miłośników Szermierki Zagłębie. Statuetkę dla Najpopularniejszego Sportowca 2016 roku otrzymała Angelika Wątor z Zagłębiowskiego Klubu Szermierczego. Nagroda Najlepszego Trenera 2016 roku trafiła w ręce Krzysztofa Wątora z Towarzystwa Miłośników Szermierki Zagłębie.

Wszystkim zawodnikom raz jeszcze dziękujemy za udział w zawodach, zwycięzcom serdecznie gratulujemy, a wszystkim kibicom i uczestnikom tego wydarzenia dziękujemy za obecność i aktywne kibicowanie.